Dá sa v soláriu opaľovať bezpečne? Dermatologička vysvetľuje, ako sa dokážete ochrániť.
Ak sa obávate opaľovania na prirodzenom slnku alebo v soláriu, tento článok je presne pre vás. Aj opaľovanie sa totiž môže a vie byť bezpečné. Ak na to idete správne.
Rakovina kože je najčastejšou formou rakoviny – tvorí až 40 % zo všetkých rakovinových ochorení, pričom najpostihnutejšou rasou je práve biela – kaukazská rasa. Napriek tomu, že už prakticky denne počas letných dní počúvame o tom, ako veľmi dôležité je pokožku chrániť, ľudia sú často nepoučiteľní.
Ako to robiť, aby opaľovanie sa bolo bezpečné?
Opaľovanie sa v klasickom soláriu
„Vhodné je opaľovať sa kratšiu dobu – 6 až 8 minút, pričom ideálny odstup medzi jednotlivými opaľovaniami je aspoň 48 hodín, aj to však v kratších časových úsekoch. Nie je vhodné sa celoročne opaľovať v soláriu každé dva dni. V žiadnom prípade tiež opaľovanie v soláriu nemožno kombinovať s opaľovaním sa na prirodzenom slnku,“ radí dermatologička MuDr. Denisa Dostálová. Zároveň dodáva, že aj v soláriu je ideálne použiť opaľovací krém, ktorý je presne určený na tento typ opaľovania. „Takéto prípravky pokožku nielen ochránia, ale ju aj hydratujú,“ dodáva.
Opaľovanie sa na prirodzenom slnku
Slnka sa v žiadnom prípade netreba báť. Aj dermatologička tvrdí, že pobyt na slnku je pre zdravie človeka priam nevyhnutný. Na potrebné doplnenie vitamínu D však stačí, ak na prirodzenom slnku trávime 10 až 15 minút denne dvakrát do týždňa. Postačí mať odhalené ruky a tvár. V prípade, že sa ale chceme aj pekne opáliť, je dobré začať pomaly a postupne. Dovolenkové extrémy, kedy si na celý deň ľahnete na ležadlo, aby ste dobehli zameškané, sú teda absolútne nevhodné a škodlivé. „Vyhýbajte sa pobytu na slnku medzi 11 a 15 hodinou, začnite s menšími expozíciami a postupne pridávajte. Znova nezabudnite použiť opaľovacie prípravky s ochranným faktorom,“ radí dermatologička.
Najzdravšie opaľovanie nájdete v kolagénovom soláriu
Či už sa opaľujete na prirodzenom slnku alebo v klasickom turbo soláriu, vaša pokožka je v oboch prípadoch vystavená žiareniam typu UVA a UVB – práve UVB je najnebezpečnejší typ žiarenia, ktoré je najviac zodpovedné za spomínanú rakovinu kože. V kolagénovom soláriu sa však týchto typov žiarení báť nemusíte.
„Kolagénové solárium obsahuje trubice produkujúce viditeľné červené svetlo. Toto svetlo nevyžaruje UVA ani UVB žiarenie, nepoškodzuje DNA buniek v koži, nepotencuje tak ani riziko vzniku nádorov. Nepodporuje dehydratáciu kože a starnutie kože. Naopak – žiarenie v kolagénovom soláriu starnutie kože spomaľuje a pokožku hydratuje. Je vhodné napríklad aj pre pacientov s kožnými ochoreniami, ako sú rôzne ekzémy, neurodermatitídy či napríklad psoriáza,“ vysvetľuje dermatologička.
Skúste si terapiu kolagénom úplne zadarmo
Práve opaľovanie sa v kolagénovom soláriu dokáže vašu pokožku spraviť jemnejšou, hebkejšou, nevysušuje ju a dokázateľne stimuluje aj produkciu kolagénu. Kolagénové solárium by ste našli aj v najmodernejšom soláriu na Slovensku – v Solarku v bratislavskej Eurovei.
Práve bratislavské Solarko má až do konca septembra akciu, kedy si ho môžete prísť vyskúšať úplne zadarmo. Prvý vstup je pre všetkých záujemcov bezplatný – jediné, čo musíte urobiť, je prísť a registrovať sa v členskom klube.
Hoci Solarko je najmodernejšie solárium na Slovensku, predstavuje luxus, ktorý je dostupný pre každého. Svedčia o tom okrem iného aj zvýhodnené ceny pri kúpe permanentky. Ak si dobijete vašu členskú kartu v určitej sume, opaľovanie bude pre vás dostupné už od 0,85 eur/minúta, čo predstavuje jednu z najvýhodnejších cien opaľovania sa v Bratislave.
Príďte zažiť Solarko na vlastnej koži a skúsiť si či už klasické opaľovanie alebo terapiu kolagénom. Až do konca septembra môžete využiť limitovanú akciu na prvý vstup zadarmo. Stačí iba, ak prídete a registrujete sa v našom členskom klube.
Comments are closed.